Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Memento mori ANO

V roce 2001 se na Slovensku objevila nová pravicová strana, která se názvem, programem i strukturou téměř shodovala s naší politickou “supernovou” ANO 2011. Po velkém úspěchu v prvních volbách však nepřežila ani jedno volební období. Její vzmach i úpadek provázely okolnosti, které často vídáme u podobných stran (naposledy např. VV), a proto je dobré si je před volbami znovu připomenout.

Ani 5 let bohužel nevydrželhnonline.sk

Aliancia nového občana (ANO) byla založena mediálním magnátem a šéfem největší slovenské komerční televize Markíza Pavlem Ruskem před parlamentními volbami v roce 2002. Rusko, jehož zájmem pravděpodobně byla i snaha lépe ochránit své podnikatelské zájmy, sestavil program atraktivní pro liberální středové a pravicové voliče a začal se vymezovat vůči (první) středopravicové vládě Mikuláše Dzurindy. ANO, stejně jako Babišovo ANO 2011, kritizovalo zejména korupci a kladlo důraz na manažerský způsob řešení problémů.

ANO těžilo z finanční a mediální podpory Ruskova mediálního impéria a investovalo do masivní kampaně. Na čela kandidátek byly dosazeny některé populární osobnosti společenského i sportovního života, podnikatelé a zástupci menších politických stran, které pocházely převážně z metropole, zatímco regionální struktury strany obsadily až nižší pozice. S touto sílou se straně ANO podařilo proniknout do Národní rady s podporou 8% voličů a vstoupit do druhé Dzurindovy vlády.

Strana přitáhla mnohé schopné lidi, kteří se do té doby politiky neúčastnili, ale také spoustu kariéristů. Její počáteční rychlý vzestup, jakož i brzké krize byly zakódovány v její monokratické struktuře pod kontrolou jediného muže, zakladatele a hlavního sponzora. Již rok po volbách se začaly projevovat první vnitrostranické rozpory, které vyústily v odchod několika poslanců a jednoho ministra. Byly dány vnitřním napětím způsobeným nedemokratickým stylem řízení strany, kde zásadní otázky včetně volby místopředsedů byly rozhodovány shora, a dále neshodami o obsahu a způsobu prosazování politiky ANO v konfrontaci s ostatními koaličními partnery. Svou roli ovšem mohla sehrát i úplatnost některých poslanců, kteří byli „koupeni“, aby stranu cíleně rozkládali.

ANO se stalo nejméně spolehlivou součástí koalice. Jeho podpora se postupně propadla pod 5% hranici a v roce 2004 se nedostalo do Evropského parlamentu. Skandál se směnkami, za které si Pavol Rusko již jako ministr hospodářství vypůjčil přes 100 milionů korun, vedl v polovině roku 2005 k jeho odvolání z vlády a definitivnímu rozkolu ve straně, kdy většina jejích poslanců z ANO vystoupila a dále vládu podporovala. Na rozdíl od VV se slovenské ANO pokusilo kandidovat i v následujících parlamentních volbách (2006), ovšem vzhledem k situaci dosáhlo jen na 1,4% hlasů. Více informací o historii ANO je možné najít např. v článku Lubomíra Kopečka.

Ve své době byli ANO a Pavel Rusko srovnáváni s Berlusconiho stranou Vzhůru Itálie. Nicméně u nás můžeme vidět ještě přiléhavější srovnání s osudem strany Věci veřejné.  Ukazuje se totiž, že narychlo sestavená strana bez pevného regionálního ukotvení nedisponuje dostatečným počtem loajálních lídrů a – byť monokraticky řízená – dlouhodobě neustojí nástrahy soupeření v reálné politice a rozpadne se. Strana ANO 2011 zatím kráčí v naprosto stejných šlépějích, tudíž riziko, že ji nejspíš čeká i stejný osud, je velmi vysoké. Měli by si to uvědomit nejen její potenciální voliči, kteří si zřejmě nepřejí další 4 roky nestabilních vlád a politických krizí, ale hlavně sami její představitelé. Dnes Babišovci na svých billboardech označují ostatní politiky za „nemehla“. Pokud ovšem vstoupí do parlamentu a vyhoří jako VV, budou v pozici vůbec největších "politických nemehel" sami.

Autor: Příborský Martin | úterý 8.10.2013 8:02 | karma článku: 12,15 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Příborský Martin

Impotentní levice a ztráta důvěry pravice

Volby skončily pro mnohé porážkami (někde „zabíjačkami“) a jejich analýz teď bude přehršel. Bude se mluvit o odklonech od programu, ideové vyprázdněnosti, neschopnosti dostatečně komunikovat úspěchy apod. Mně z nich však plyne jednoduchý závěr: osobnosti politických stran a jejich důvěryhodnost převáží volební program.

30.10.2013 v 11:21 | Karma: 14,64 | Přečteno: 572x | Diskuse| Ostatní

Příborský Martin

Chvála přímé volby - výsledku navzdory

"Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale do smrti se budu bít, abyste měl právo to říkat." Tento výrok - jak při své inteligenci jistě víte (nezbytná vsuvka v českém moderním stylu debatování - pozn. red.) - se připisuje Voltairovi, i když ho pravděpodobně sám nikdy nevyslovil a nenapsal.

28.1.2013 v 7:38 | Karma: 15,61 | Přečteno: 517x | Diskuse| Ostatní

Příborský Martin

Ptám se: Je Zeman v něčem lepší než Schwarzenberg?

A odpovídám: V ničem podstatném. Naopak ve většině vlastností důležitých pro prezidenta silně zaostává. Jeho jedinou výhodou je nižší věk, a proto působí energičtěji. Nicméně jeho energičnost je spíše na škodu. Chtěl by do všeho mluvit a všechno ovlivňovat, čímž by jen vyvolával spory s vládou a dál snižoval důstojnost prezidentského úřadu.

25.1.2013 v 13:01 | Karma: 21,96 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní

Příborský Martin

Volme toho, kdo nám bude říkat pravdu

Je samo o sobě podezřelé, když někdo příliš zdůrazňuje své dobré vlastnosti: např. "konzistentnost" svých názorů anebo, že "něco říkal jako první". Většinou je to totiž jen zástěrka pravého stavu věcí. Tedy, že není vůbec konzistentní anebo, že jeho výroky mohou - podle situace a potřeby - dostávat jiné "akcenty".

23.1.2013 v 18:48 | Karma: 20,58 | Přečteno: 770x | Diskuse| Ostatní

Příborský Martin

Kde a jak volit (Karla ;-))

Tato kampaň je dramatičtější než hollywoodský akční film. Jako bychom byli někde v prostřední části příběhu, kde zlosyn získává převahu několika zákeřnými útoky, lžemi, podrazy a spojenectvím s dalšími mocnými padouchy. A náš hrdina je zdánlivě přemožen.

22.1.2013 v 10:18 | Karma: 12,00 | Přečteno: 518x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdanění bezdětných, výpovědi bez důvodu. Fiala chce širokou shodu a klid

4. května 2024  7:55

Z programových návrhů, se kterými přicházejí strany vládní koalice rok před volbami, mají podle...

Rusko do konce srpna zakázalo vývoz cukru, chce zajistit stabilitu na trhu

4. května 2024  7:16

Rusko přechodně zakázalo vývoz cukru ze země. S odkazem na vládní nařízení o tom píší ruské tiskové...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1090x
Jsem rodilý Brňák, moravský patriot a český vlastenec. Momentálně pracuji pro Evropskou komisi, kde mám na starosti prosazování účinnějších opatření pro boj s korupcí zejména při správě fondů a dalších finančních prostředků EU.
I proto, že vidím nedostatky veřejné správy zblízka, podporuji pravicovou politiku malého, úsporného, ale silného státu, širokých individuálních práv a odpovědnosti občanů, jakož i spojenectví s nejvyspělejšími demokraciemi Západu... u nás tedy politiku ODS.

Seznam rubrik